تهران، خیابان ولی عصر(عج)، خیابان توانیر، محله نظامی گنجوی، کوچه هفت پیکر(8)، خیابان نظامی گنجوی، پلاک33، موسسه آموزش عالی بیمه اکو دانشگاه علامه طباطبایی، طبقه6، اتاق 607، انجمن ایرانی زبان وادبیات عربی، کدپستی: 1434863111

نوع مقاله : علمی - پژوهشی

نویسندگان

چکیده

چکیده
پس از دو جنگ عالمگیر در قرن بیستم و جعل رژیم صهیونیستی در خاورمیانه‌ی عربی، این منطقه، پی‌درپی شاهد وقوع درگیری­هایی بود. که زمینه‌ی شکل­گیری ادبیات جنگ را فراهم آورد آثاری فاخر در ادبیات عربی برجای نهاد. با آن‌که آثاری که ذیل ادبیات جنگ و داستان جنگ قرار می­گیرند، در حادثه­پردازی وجه مشترک دارند،  آثاری که به جنگ داخلی لبنان می‌پردازند، رویکردی جدید به ادبیات جنگ بخشیده­اند.
در این میان، بانوان نویسنده با نگارش داستان­های کوتاه و بلند از زوایای پیدا و پنهان جنگ داخلی آن کشور روایت کرده­اند که از جمله داستان بلند «حجرالضحک» اثر هدی برکات است. برکات در این داستان با قرار دادن قهرمان داستان در مسیر حوادث آن به توصیف فضایی می­پردازد که رویدادهای کوچک‌تر در تارهای فاجعه­ای مخوف گرفتار می­آیند و گره­هایی بر گره آن می­افزایند تا بافت جنگی را، که دامن­گیر شهروندان لبنانی شده و آن­ها را در خود بلعیده، نمودار سازند.
پژوهش حاضر درصدد بیان مهم‌ترین ویژگی‌های سبک ادبی داستان حجرالضحک است. روش پژوهش توصیفی– تحلیلی  و براساس جدیدترین منابع منتشره درباره­ی جنگ داخلی لبنان بوده و مهم‌ترین نتیجه‌ی آن کاربرد متفاوت عناصر داستان و به‌کارگیری روش­هایی مانند سیال ذهن، تک­گویی و بینامتنی در فن توصیف توسط برکات است که به او توانایی نقد فاجعه­ی جنگ داخلی لبنان را بخشیده و به ایجاد سبک توصیفی انتقادی نویسنده انجامیده است.

کلیدواژه‌ها