تهران، خیابان ولی عصر(عج)، خیابان توانیر، محله نظامی گنجوی، کوچه هفت پیکر(8)، خیابان نظامی گنجوی، پلاک33، موسسه آموزش عالی بیمه اکو دانشگاه علامه طباطبایی، طبقه6، اتاق 607، انجمن ایرانی زبان وادبیات عربی، کدپستی: 1434863111

نوع مقاله : علمی - پژوهشی

نویسندگان

چکیده

چکیده
ابراهیم نصرالله، یکی از رمان­نویسان و شاعران برجسته‏ی ادبیات معاصر است که در هر دو زمینه‏ی شعر و رمان، صاحب قلم و پرآوازه است. وی از رمان­نویسان نوگرای معاصر عرب است که در آثار خود با استفاده از اسالیب و شیوه‏های نوین رمان­نویسی به بیان دردها و رنج‏های ملت فلسطین می‏پردازد.
رمان «طیور الحذر» اولین شاهکار نصرالله در مجموعه‌ی شش جلدی «الملهاة الفلسطینیة» و یکی از نمونه‏های برجسته‌ی ادبیات داستانی معاصر عربی است.
یکی از ویژگی­های مضمونی و ساختاری رمان «طیور الحذر» به­کارگیری انواع میراث به­ویژه، میراث دینی در آن است. ابراهیم نصرالله در این رمان با شیوه­های مختلف، ازجمله بازخوانی شخصیت­های قرآنی از میراث دینی استفاده کرده است. شخصیت‌های میراثی بازخوانی شده در «طیور الحذر» غالباً شخصیت‌های دینی و قرآنی هستند.
نصرالله با استفاده از به­کارگیری میراث دینی و بازخوانی شخصیت­های قرآنی به تحلیل عوامل و حوادثی می‌پردازد که باعث اسارت و آوارگی انسان فلسطینی شده‌اند. مفهوم احتیاط و عبرت گرفتن، محور تمامی حوادث و حکایات رمان است که نصرالله با درآمیختن آن با مفاهیم موروثی در یک قالب کمدی، اندیشه و افکار خود را بیان می‏کند.
در این پژوهش، تلاش شده است که با استفاده از روش توصیفی و شیوه‌ی تحلیل محتوا بازتاب شخصیت­های قرآنی و شیوه‌ی به­کارگیری آن­ها در رمان «طیور الحذر» ابراهیم نصرالله بررسی شود.

کلیدواژه‌ها