تهران، خیابان ولی عصر(عج)، خیابان توانیر، محله نظامی گنجوی، کوچه هفت پیکر(8)، خیابان نظامی گنجوی، پلاک33، موسسه آموزش عالی بیمه اکو دانشگاه علامه طباطبایی، طبقه6، اتاق 607، انجمن ایرانی زبان وادبیات عربی، کدپستی: 1434863111

نوع مقاله : علمی - پژوهشی

نویسندگان

چکیده

چکیده
 
ادبیات کودکان به عنوان یکی از ابزارهای تربیتی، علاوه بر تأمین نیازهای جسمی، روحی و عاطفی، نقش انکارناپذیری در افزایش سطح آگاهی و گسترش افق انتظار کودک از جامعه و برنامه­ریزان نظام­های حکومتی دارد. بی­شک، نظام فکری انسان از کودکی بنا می­شود، لذا توجه به آثاری که در حوزه­ی ادبیات کودکان خلق می­شود، می­تواند در برنامه­های آینده­نگر جوامع، سهمی ارزنده داشته باشد. ادبیات کودکان از نیمه­ی قرن نوزده، حرکت روبه­رشد خود را در سرزمین­های عربی با پیشگامی مصر آغاز کرد.
    در این میان «نبیل سلیمان سلیمان خلف»، مشهور به «نبیل خلف»، نویسنده و شاعر معاصر مصری، سهمی ارزنده در بالندگی این نوع ادبی و حرکت فعال و هدف­دار آن در تربیت و هدایت رفتاری کودکان دارد. یافته­های پژوهش، نشان می­دهد داستان­پرداز موردنظر، با نگارش آثار متعدد در حوزه­ی ادبیات کودکان و نوجوانان، ازجمله آفرینش داستان ثورةالأطفال (انقلاب کودکان)، به دنبال نهادینه کردن آرمان­ها و ارزش­های انسانی­ای همچون حق تعیین سرنوشت، صلح، آزادی، عدالت، امید به آینده­ای روشن، مبارزه با بیداد، شجاعت و نوع­دوستی در نسل نوپای مصر است. بیداری و انقلاب مردم مصر باتوجه به زمان نشر داستان مذکور (2002)، سند به ثمر نشستن تلاش­های نبیل خلف در رشد فکری و فرهنگی کودکان دیروز و جوانان انقلابی امروز مصر است. شیوه­ی پژوهش، توصیفی- تحلیلی است که بر اساس تحلیل تصویری شخصیت­ها و موجودات داستان و طبیعت­های انسانی آن­ها پی­ریزی می­شود.

کلیدواژه‌ها