تهران، خیابان ولی عصر(عج)، خیابان توانیر، محله نظامی گنجوی، کوچه هفت پیکر(8)، خیابان نظامی گنجوی، پلاک33، موسسه آموزش عالی بیمه اکو دانشگاه علامه طباطبایی، طبقه6، اتاق 607، انجمن ایرانی زبان وادبیات عربی، کدپستی: 1434863111

نوع مقاله : علمی - پژوهشی

نویسنده

دانشگاه کردستان

چکیده

چکیده:
شاعر معاصر عرب از میراث اسلامی و خصوصاً ایرانی بهره برده است؛ برای نمونه، عبدالوهاب بیاتی شخصیت­های تاریخی ایرانی را شاعرانه در شعر خویش آورده است.
بیاتی این شخصیت­ها را به­گونه­ای موفقیت­آمیز برای دلالت بر مفاهیم روحی و انسانی عامی چون شناخت و عشق و اصلاح­طلبی و انقلاب و سفر و دگرگونی به­کار برده است. بازتاب این شخصیت­ها در شعر وی هم­نوا و متناسب با چهره­ای است که از هر یک از آن­ها در تاریخ به اثبات رسیده است.
بیاتی به صرف نقل تاریخ این شخصیت­ها اکتفا نکرده است، بلکه نمایه­ای امروزی بر آن­ها نشانده و به­وسیله­ی آن­ها قضایا و دل­مشغولی­های معاصرش را که با دیدگاه­ها و نگرش­های هر یک از آن­ها مناسب یافته است، ذکر کرده است.
ابداع شعری بیاتی، چهره­ای دوست­داشتنی از این شخصیت­ها را ارایه می­دهد؛ برای این منظور، وی با خیال­پردازی و استفاده از اسطوره­ها و تغییر در اصل داستان­ها و با استفاده از روش­های شعری مختلفی چون اسلوب ماسک و صراحت­گویی بدین امر رسیده است.
 

کلیدواژه‌ها