تهران، خیابان ولی عصر(عج)، خیابان توانیر، محله نظامی گنجوی، کوچه هفت پیکر(8)، خیابان نظامی گنجوی، پلاک33، موسسه آموزش عالی بیمه اکو دانشگاه علامه طباطبایی، طبقه6، اتاق 607، انجمن ایرانی زبان وادبیات عربی، کدپستی: 1434863111

نوع مقاله : علمی - پژوهشی

نویسندگان

دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز

چکیده

معروف عبدالمجید نویسنده و شاعر مبارز مصری است که پیش از انقلاب اخیر مصر، مدت بیست­وهشت سال را در تبعید به­سر برده و در این مدت، تلاش کرده است تا با قدرت ادبی خود به نقد اوضاع سیاسی و اجتماعی کشورش بپردازد.
او اشعاری در مدح و رثای اهل بیت(ع)، به­ویژه امام حسین(ع)، دارد که درضمن آن، اوضاع سیاسی کنونی کشورهای عربی به­ویژه مصر را با دوران قیام سیدالشهدا مقایسه می­کند و با ترسیم­کردن ظلم و جور حاکم، روح حماسه را در مخاطب می­دمد.
در این مقاله، پژوهشگر می­کوشد تا با نشان­دادن مظاهر قیام امام حسین(ع) در اشعار عبدالمجید به تبیین شرایط سیاسی جامعه­ی عربی، به­ویژه مصر، بپردازد و بدین وسیله، اهمیت اشعار او را در افروختن شعله­ی جنبش بیداری اسلامی و انقلاب اخیر مصر هویدا سازد.
به همین منظور، ضمن معرفی معروف عبدالمجید و آثارش، نمونه­هایی از اشعار وی تحلیل می­شود. ابیاتی که در آن­ها با نشان­دادن جلوه­هایی از قیام پرشور حسینی، مسلمانان را به پیروی از سرور و سالار شهیدان و مبارزه علیه ستم فرامی­خواند.
در این پژوهش، به این مهم دست می­یابیم که وی برای تحقق این امر در جای­جای اشعارش ضمن تطبیق شرایط کنونی با شرایط عصر امام حسین(ع)، راه آن حضرت را راه آزادگی و پیروزی دانسته که شجاعت و شهادت را به مسلمانان می­آموزد. او از حاکمان نالایق، شکوه کرده و به آنان هشدار می­دهد که حکومت­های باطلشان نابود خواهد شد.
 

کلیدواژه‌ها